Grupa Ljubitelji umjetnosti djeluje, kao izborni program, u Učeničkom domu Varaždin od 1995. godine, a formira se na osnovi interesa za oblast umjetničkog stvaralaštva kao specifične sfere ljudskog duha s elementima osjetilnosti kao što su likovna i glazbena umjetnost, kazališna umjetnost, balet, arhitektura…
Realizaciju godišnjeg programa rada započinjemo sa zainteresiranim učenicima doma upoznavanjem s prijedlogom programa rada, te njegovom dopunom i promjenom na inicijativu učenika.
Godišnji program rada Ljubitelja umjetnosti sadrži tematske cjeline:
- upoznavanje s kulturnom baštinom grada, Starim gradom kao spomenikom nulte kategorije te njegovom poviješću i arhitekturom, Gradskom vijećnicom, palačama Sermage, Drašković, Patačić-Puttar, Zakmardy, Patačić, Erdody, Keglević, Lisjakovom kulom, kućom Ritz i zgradom Hrvatskog narodnog kazališta
- upoznavanje s poviješću, tradicijom i značajem sakralnih objekata: Varaždinska katedrala, crkve Sv. Nikole, Sv. Vida, Sv. Florijana i Uršulinska crkva
- upoznavanje s likovnim stvaralaštvom: posjet izložbama Gradskog muzeja Varaždin (u palači Sermage, u Kulturnopovijesnom odjelu, te u palači Herzer).
Redovito posjećujemo i izložbe u varaždinskim galerijama: Kovačić-Macolić, galeriji Opačić, Stančićevoj galeriji, Muzeju anđela, galeriji Svetog Florijana i LUV-u.
Posjećujemo također koncerte Barkonih večeri u Varaždinu kao i predstave u HNK-a. Prije odlaska na ove kulturne manifestacije prikupljamo građu, upoznajemo se sa sadržajima na satima Ljubitelja umjetnosti, te radimo prikladne plakate kojima nastojimo animirati što veći broj učenika.
Naš cilj je upoznati vrednote i tradiciju Varaždina kroz njegovu povijesnu jezgru, stilove gradnje Starog grada, sakralnih zdanja i varaždinskih palača. Posjećujući Gradski muzej Varaždin i varaždinske galerije upoznajemo se s likovnim stvaralaštvom predmoderne, moderne i postmoderne.
Učenici upoznaju i barokno glazbeno stvaralaštvo preko Baroknih večeri te spoznaju da je glazba, također, umjetnost koja povezuje i nadilazi vrijeme i prostor.
Rad u okviru ove izborne aktivnosti omogućava razvijanje osjećaja za estetsko i tradiciju kao i za suvremeno stvaralaštvo. Potiče socijalizaciju, komunikaciju te pomoć u razumijevanju i uvažavanju specifičnosti i različitosti u kulturnom stvaralaštvu.
U realizaciji našeg programa pomaže nam Gradski muzej Varaždin kao i Koncertni ured grada Varaždina te im zahvaljujemo i ovom prilikom.
Voditeljica izbornog programa:
Branka Perković-Borak, prof.
Učenice voditeljice:
Ana Denžić
Mateja Križić